niedziela, 16 lutego 2014

Kotleciki

Kotleciki z piersi kurczaka z boczkiem

Składniki:
* 1 pierś z kurczaka
* 15 dkg boczku wędzonego
* 3/4 torebki ugotowanego ryżu
* 1 mała cebula pokrojona w kostke
* przyprawy ( sól, pieprz, vegeta, magii, ząbek czosnku )















Surowe piersi i boczek przekręcamy przez maszynkę. Ryż gotujemy i studzimy. Wszystkie składniki mieszamy ze sobą i doprawiamy wyżej wymienionymi przyprawiamy. Formujemy kotlety i obsmażamy z obu stron. Następnie podlewamy kotleciki wodą i dusimy pod przykryciem kilka minut. Przygotowujemy  ulubiony sos. Ja najczęściej robię sos koperkowy ale dziś przygotowałam pomidorowy z dodatkiem bazylii.

czwartek, 13 lutego 2014

Łazanki

A może by tak dziś na obiadek łazanki hmmmmmmmm, mniami :P


Składniki:
* 0,5 kg kapusty kiszonej
* 40 dkg kiełbasy cienkiej
* 3 cebule
* 15 dkg boczku wędzonego
* garść suszonych grzybków
* 0,5 kg ulubionego makaronu
* przyprawy ( pieprz, vegeta, magii, sól, ziele ang., liść laurowy )


Zacznę od tego, że łazanki powinno się gotować z makaronem  typu łazanki,. Ja go dziś nie miałam więc ugotowałam taki jaki posiadałam w domu . Kapustę płuczemy, kroimy  i gotujemy razem z zielem angielskim, liściem laurowym oraz grzybkami ( ja dodałam jeszcze kostkę warzywną ). W miedzy czasie kroimy w kostkę kiełbasę, boczek oraz cebulę. Smażymy zaczynając od boczku , do boczku dodajemy kiełbasę i dalej smażymy. Na koniec dodajemy cebulę i wszystko dusimy na małym ogniu, aż cebula się udusi. Jak kapusta będzie miękka musimy ją wystudzić, następnie wyciskamy z wody,  grzybki kroimy drobno. Makaron gotujemy, jak będzie gotowy odcedzamy i przekładamy do dużego naczynia. Kapustę grzybki, kiełbasę, boczek oraz cebulę  łączymy z makaronem. Przyprawiamy pozostałymi przyprawami do smaku.
                                                                                                               SMACZNEGO

poniedziałek, 10 lutego 2014

zapiekanka

Przepis ten otrzymałam od swojej koleżanki. Sama osobiście nie przepadam za zapiekankami z makaronem, ale ta jest naprawdę przepyszna. Robiłam ją pierwszy raz i z pewnością ją powtórzę.

Zapiekanka z makaronem
Składniki :
* pół opakowania  ulubionego  makaronu lubella
* szklanka śmietany
* 40 dkg pieczarek
* 25 dkg sera żółtego
* 3 filety z kurczaka
* 1 por
* 4 ząbki czosnku
* przyprawy ( pieprz,sól,vegeta, przyprawa do kurczaka, papryka słodka i ostra, curry)



















Filety kroimy w kostkę i przyprawiamy curry oraz przyprawą do kurczaka, smażymy. Całego pora oraz czosnek również kroimy i dusimy na osobnej  patelni. Pieczarki myjemy, kroimy w kostkę i dusimy na masełku.
Makaron gotujemy w osolonej wodzie, musi być al dente. Ser żółty ścieramy na tarce na dużych oczkach. Wszystkie uduszone osobno składniki  łączymy z makaronem, przyprawiamy resztą przypraw do smaku i posypujemy połową startego sera, mieszamy. Gotową potrawę wykładamy do naczynia żaroodpornego, polewamy szklanką śmietany i posypujemy resztą sera. Wkładamy do nagrzanego piekarnika na 30 min. Pieczemy w 180C.

                                                                                         Polecam :)

środa, 5 lutego 2014

Barszcz ukraiński

Dziś na bogato barszcz ukraiński z mnóstwem warzyw. Przepis dostałam oczywiście od swojej babuni :)
Składniki :
* 3 małe buraki
* 2 małe pietruszki
* 1 seler
* 2 marchewki
* ćwiartka kapusty włoskiej
* 2 cebule
* 6 ziemniaków
* 25dkg fasoli 
* 3 łyżeczki koncentratu pomidorowego
* koperek
* 3 rosołki
* 1 łyżka śmietany
* 2 łyżki mąki
* przyprawy ( 2 listki laurowe,ziele angielskie,magi, pieprz ziołowy, 1łuzeczka cukru, 1 łyżeczka octu, wegeta, pieprz )

Dzień wcześniej moczymy fasolę w wodzie. Na następny dzień ją gotujemy w osobnym garnku do miękkości. w między czasie gotujemy wywar na rosołkach oraz kawałku mięsa ( ja dodałam skrzydełko, aby zupka nie wyszła za tłusta). Buraki,seler,marchewkę oraz pietruszkę ścieramy na tarce na dużych oczkach. Cebulę i kapustę kroimy w kostkę. Do wywaru wrzucamy pokrojone w kostkę ziemniaki, jak będą prawie miękkie wrzucamy wszystkie warzywa, cebulę oraz kapustę. Gotujemy do miękkości następnie wrzucamy fasolę.Gotujemy jeszcze chwilkę . Mąkę łączymy ze śmietaną w osobnym naczyniu i zagęszczamy zupę. Przyprawiamy do smaku resztą przypraw.
                                                                                                                  Smacznego :)

sobota, 1 lutego 2014

Kurczak zapiekany z ziemniakami

Przepis ten jest tak prosty, że każdy jest w stanie go wykonać. Kawałki kurczaka panierujemy w ulubionych przyprawach i pozostawiamy na 1 godzinkę. Ziemniaki kroimy na ćwiartki polewamy oliwą i podsypujemy przyprawą do ziemniaków. Wszystkie składniki układamy na blasze. Pieczemy około 1,5 godziny w 180*C. GOTOWE mniami :)

piątek, 24 stycznia 2014

filety inaczej

          Filety inaczej + surówka z kapusty pekińskiej

* 3 filety 
* 4 całe jajka
* 4 łyżki mąki ziemniaczanej
* 1 mała cebula ( pokrojona w kostkę )
* 2 łyżeczki musztardy
* przyprawy do smaku ( oregano, pieprz, papryka, czosnek, przyprawa do kurczaka, przyprawa do zup, wegeta )

Filety rozbijamy i kroimy  na połowę, gdyż po usmażeniu powiększają swoja objętość. Wszystkie wyżej wymienione składniki łączymy w naczyniu.Ostrożnie z przyprawami, żeby nie było słone. Otrzymana panierka powinna być dość gęsta, jeśli nie wsypujemy odrobinę bułki tartej. Dodajemy rozbite filety do panierki i wstawiamy do lodówki na całą noc. Po wyłożeniu kotletów na rozgrzany olej polewamy je naszą panierką. 


surówka:
* połowa kapusty pekińskiej 
* 1 cebula
* 3 łyżki majonezu KIELECKIEGO
* 1 jabłko
* sól

Kapustę kroimy. Dodajemy starte na tarce jabłko oraz pokrojoną w drobną kostkę cebulę, solimy ( 2 szczypty) Mieszamy składniki i odstawiamy na 1 godzinę. Przed podaniem dodajemy majonez. Gotowe

środa, 22 stycznia 2014

pierogi

Dzisiaj serwuję obiadek, który moja rodzina uwielbia :) Odkąd mam rewelacyjny przepis na ciasto z wielką przyjemnością przygotowuję to danie. Otóż ciasto jest wyrobione tak,  że przy wałkowaniu nie trzeba podsypywać dodatkowo mąką. Ciasto się nie przykleja do wałka oraz nie rozpada przy gotowaniu. Spróbujcie warto :)

                                         PIEROGI RUSKIE


ciasto:
* 1kg mąki tortowej
* 500g gorącej przegotowanej wody
* 2 szczypty soli
* 2 jajka
* 10 łyżek oleju


     Cały kilogram mąki wysypujemy na stolnicę, dolewamy wodę mieszając nożem aby się nie poparzyć. Chwilę musimy odczekać żeby przestygło i dodajemy 2 całe jajka ( jak dodamy jajka, a nie odczekamy jak ciasto przestygnie wówczas nam się zetną ) i wyrabiamy. Na koniec dodajemy sól oraz olej. Wyrabiamy ciasto, aż będzie jednolite i gładkie.

farsz:
* 1,5 kg ugotowanych ziemniaków
* 30 dkg sera białego półtłustego
* 4 cebule
* sól i pieprz

         Ziemniaki oraz ser biały mielimy w maszynce. Cebulę kroimy w kostkę i dusimy na oleju na złoty kolor. Połowę uduszonej cebulki dodajemy do farszu , natomiast drugą połowę zostawiamy do pokraszenia ugotowanych pierogów. Farsz przyprawiamy do smaku solą oraz pieprzem ( ja dodaję jeszcze 2 łyżeczki oleju aby farsz nie był taki suchy ).

Przygotowane ciasto rozwałkowujemy bardzo cienko, wycinamy kółeczka w zależności jakiej wielkości mają być  pierogi , nakładamy farsz, lepimy brzegi. Jak wcześniej wspomniałam ciasta nie podsypujemy mąką, ponieważ nie ma potrzeby. Tak przygotowane pierogi wrzucamy do gotującej się osolonej wody . Z takiej porcji ciasta ja osobiście mam 2 dni gotowania z głowy dla 4 osób.  Jakieś pytania - piszcie.
                                                                                                             Życzę smacznego :)



sobota, 18 stycznia 2014

pielęgnacja SHIH TZU

         
   Pieski Shih Tzu zdecydowanie posiadają więcej zalet niż wad. Jest on sympatycznym, wesołym pieskiem dającym wiele radości i uczucia. Pieski te są na tyle pewne siebie i uparte, że nie wiele rzeczy jest je w stanie przestraszyć i odciągnąć od tego, co właśnie mają zamiar zrobić, jednakże są na tyle łagodne, że nie stanowią dla nikogo zagrożenia. Trzeba tylko pamiętać, że pieski te są bardzo odważne, szczekają na o wiele większe psy i czasem chcą robić rzeczy, które nie do końca są dla nich bezpieczne, dlatego też od samego początku należy przykrócić ich bojowe wyczyny. Shih Tzu są czujne, lecz mało hałaśliwe, zdecydowanie nie powinny ujadać pod drzwiami jak niektóre inne małe rasy. Pieski te są odpowiednie zarówno dla dzieci, które zresztą je uwielbiają, jak i dla osób starszych będą doskonałym towarzyszem i mimo iż są to małe pieski potrzebują sporo ruchu i zabaw. 
       Natomiast dla niektórych wadą Shih Tzu jest jego długa sierść wymagająca codziennej pielęgnacji. Jednak jak mawiają "dla chcącego nic trudnego" także można sobie spokojnie z tym poradzić.  Na moim blogu znajdą się między innymi  porady dotyczące pielęgnacji sierści, a jeśli długa sierść sprawia nadal kłopot można pieska ostrzyc u fryzjera. Rasa ta doskonale wygląda w długiej pięknej szacie jak i kiedy piesek jest ostrzyżony na szczeniaczka, co zresztą przydaje się też latem, kiedy pieskowi jest gorąco, wystarczy wtedy czesać go raz w tygodniu. 
W zależności od rasy pielęgnowanie psa wymaga większego lub mniejszego nakładu pracy. Zwierzęta długowłose należy codziennie szczotkować, psom o długich, zwisających uszach trzeba je starannie czyścić, u innych znów oczy wymagają szczególnej opieki. Niestety Shih Tzu jest rasą bardzo wymagającą i trzeba te wszystkie czynności robić naraz. Bardzo ważna jest codzienna higiena i nie należy nigdy o niej zapominać!

Przybory potrzebne do pielęgnacji :

    • nożyczki,
    • obcinaczki do pazurów,
    •  grzebień rzadki i gęsty,
    • szczotka,
    •  ręczniki
    • szampon, odżywka, spray do rozczesywania.

Uszy - Shih Tzu posiadają długie oklapłe uszy, które mogą być również problemem. Wpadają one często do miski podczas jedzenia, brudzą się i sklejają, dlatego należy je regularnie rozczesywać. Brudzą się także w środku, dlatego należy je czyścić oraz delikatnie wyrywać rosnące w nich włosy. Jeżeli zauważysz, że Twój pies trzepie głową i drapie się po uszach może oznaczać to, że nie są one czyste albo co gorsze mogą być zainfekowane np świerzbowcem. Należy udać się do lekarza w celu otrzymania leku, który trzeba będzie aplikować według zaleceń weterynarza przez jakiś czas.

Oczy - Shih tzu posiadają duże i szeroko rozstawione oczy, które łatwo ulegają infekcjom i zranieniom. Ich oczy są mocno odsłonięte, przez co i wrażliwe, dlatego należy codziennie usuwać ślady wyschniętego wycieku zalegające w kącikach. Robimy to za pomocą czystej chusteczki lub kawałka miękkiego papieru toaletowego, przeciągając od wewnętrznego kącika oka ku zewnątrz a następnie przemywamy oczy wacikiem namoczonym w ciepłej wodzie (lub roztworze soli fizjologicznej lub w rozcieńczonym kwasie borowym lub świetliku lekarskim). Należy także zwrócić szczególną uwagę na włosy rosnące blisko oczu, które nie powinny wchodzić do oka. Możemy temu zaradzić na dwa sposoby: albo zapuszczamy włosy szczeniaka tak, aby złapać je w kitkę albo przycinamy je na krótko, jednakże należy liczyć się z tym, że ścięte włosy będą szybciej odrastały i trzeba to będzie powtarzać. Wychodząc do lasu zwracajmy uwagę na wysoką trawę, ponieważ może ona łatwo dostać się do oczu powodując zranienie. Po każdym spacerze należy oczy pieska dokładnie sprawdzić czy nie dostały się tam jakieś ciała obce, a w razie potrzeby delikatnie je usunąć lub udać się do lekarza. 

                              Kąpiel

 Pieski Shih Tzu ze wzgledu na ich długie włosy należy kąpać częściej niż zwykłe psy, ponieważ szybciej się brudzą. Powinno się je kąpać raz w miesiącu lub częściej jeśli zajdzie taka potrzeba. Nie ma na to szczególnej recepty, każdy właściciel widzi kiedy sierść jego pupila jest brudna lub brzydko pachnie. Do kąpieli powinniśmy używać szamponów specjalnych dla Shih Tzu lub psów długowłosych zgodnie z ich przeznaczeniem. Warto też zaopatrzyć się w odżywkę, co wzmocni i zregeneruje często kąpany i czesany włos.



Psa należy dokładnie spłukać wodą robiąc to delikatnie za pomocą słuchawki prysznicowej, węża lub dzbanka. Uwaga: kiedy namoczymy psu głowę, będzie chciał się wytrzepać.
Kąpiemy psa stosując specjalny szampon, namydlamy naszego pupila delikatnymi kolistymi ruchami zaczynając od grzbietu posuwając się w stronę łap. Głowę myjemy na końcu nie zapominając o dokładnym umyciu uszu i wąsów przy czym uważamy, aby szampon nie dostał się do oczu. Jeżeli tak się stanie, przemywamy je dużą ilością wody.

                                           Po wstępnym osuszeniu ręcznikiem psiaka trzeba dosuszyć suszarką. Do suszarki trzeba pupilka przyzwyczaić. Pierwszy raz próbujmy wysuszyć go na najmniejszych obrotach, wtedy suszarka jest  dobra szczotka, która ma igiełki zaokrąglone, żeby nie drapać skóry, ale bez kulek na końcach. Kuleczki szarpią i wyrywają włosy. Dobra szczotka nie może włosów elektryzować. Po wstępnym rozczesaniu dosuszamy pieska. Jeśli już potrafi spokojnie ustać, można dosuszać czesząc szczotką. Przy czesaniu trzeba zwrócić szczególną uwagę na głowę shih tzu. Najbardziej skleja się sierść za uszami, pod brodą. Bardzo uważnie czeszemy okolice oczu, wąsy. Dobrze jest przyzwyczaić szczeniaka do kładzenia na plecach np. na naszych kolanach. Można wtedy porządnie wyczesać brzuszek, łapki - tutaj też można szybko wyhodować kołtunki, jak się uczesze "po łebkach".

Wszystkie czynności związane z suszeniem, czesaniem najlepiej wykonywać na stoliku, blacie (blat nie może być oczywiście śliski).
 



 Rada: po kąpieli i wytarciu psa ręcznikiem pozwalamy naszemu psu biegać po mieszkaniu i bawimy się z nim. Jest to dobra odskocznia od nielubianej kąpieli i pozwala ona przeschnąć trochę sierści. Pamiętajmy, aby kąpiel nie była dla naszego pupila przykrym obowiązkiem, lecz zabawą. Podczas całej kąpieli uspokajamy psa głosem mówiąc do niego czule.
 

piątek, 17 stycznia 2014

obiadek

                      Fasolka po bretońsku
                                               Dzisiaj na  obiadek fasolka pychotka...


  składniki :                                                      
* 30 dkg fasoli
* 20 dkg cienkiej kiełbasy
* 10 dkg boczku wędzonego
* 2 cebule
* 3 łyżeczki koncentratu pomidorowego
* 1 łyżka mąki

przyprawy:
* ziele ang., liść laurowy,sól, pieprz,
pieprz ziołowy,cukier, papryka, majeranek,
2 ząbki czosnku 

 



1. Dzień wcześniej moczymy fasolę całą noc w wodzie ( będzie się krócej gotować ).
2. Płuczemy fasolę i gotujemy przez około 60 min, dodajemy ziele angielskie oraz liść laurowy.
3. Kiełbasę oraz boczek kroimy w kostkę bądź talarki i smażymy. 
4. Jak kiełbasa się podsmaży a boczek wytopi dodajemy cebulę pokrojoną w kostkę, dusimy do miękkości.
5. Zawartość patelni bez tłuszczu dodajemy do fasolki. Gotujemy aż fasola będzie już bardzo miękka.
6. Na pozostałym tłuszczu robimy zasmażkę z mąki na złoty kolor. Wlewamy do fasoli.